Bayan atkı modelleri

Bayan atkı modelleri, 2015’e yeni girmişken en soğuk günleri yaşıyoruz. Hem görselliğe önem veren hem de üşümek istemeyen bayanların temel aksesuarlarından birini renk renk çeşit çeşit atkılar oluşturuyor. Hem daha ekonomik olması hem de el emeği olmasından dolayı becerebilen birçok bayan atkıları evde kendi örmeyi tercih ediyor.

Tüm örgü modellerinde olduğu gibi atkı örmeye de ilmek atılarak başlanır. Atılacak ilmek sayısı kişinin zevkine, isteğine, yünün ve şişin kalınlığına gör değişse de genelde ortalama bir atkı için 35-45 ilmek atılır. Önemli bir ayrıntı belirtmek gerekirse tüm örgü modellerinde yapıldığı gibi ilk ilmek örülmeden boş alınır. Böylece atkının kenarları daralmadan düz bir şekilde uzar.

Örgü örmeyi hiç bilmeyen biri için hem sıkılmamak hem de kolay olması adına basit modellerle örmeye başlanmalıdır. En kolay örgü modeli ise düz örgüdür. Günümüzde popüler olan bir atkı çeşidi de boyunluktur. Boyunluk birçok bayan tarafından tercih ediliyor. Bunu yapmak için atkı istenilen uzunluk ve genişlikte örülüyor ve iki ucu tığ yardımıyla birleştiriliyor.

Saç Örgülü Atkı

Peki, 2015 bayan atkı nasıl örülür? Bir örgü modelini örnek vermek gerekirse yıllar geçse de modası bitmeyen saç örgüsü nasıl yapılır gösterelim. 5 numaralı şişle 54 bağlı ilmek atılır. İki ilmek düz örgü, iki ilmek haroşa, 4 düz 4 haroşa, 4 düz 4 haroşa, 4 düz 4 haroşa, 4 düz 4 haroşa, 4 düz 4 haroşa, 4 düz 2 haroşa, 2 düz örgü ile 4’lü lastik örgüsüyle ilk on sıra tamamlanır.

Daha sonra 4 haroşadan sonra 12 ilmekle saç örgüsü örülür. İlk altı ilmek örülmeden boş şişe aktarılır. Sonraki 6 ilmeği sağ eldeki şişe, boştaki 6 ilmeği sol eldeki şişe alarak çapraz olacak şekilde düz örgü örülür. Böylece yukarı çıktıkça örgünün modeli ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir