çoçuk yelek yapılışı

Çoçuk yelek yapılışı kış aylarında ve serin havlarda çocukların üşümesini önlemek amacı ile kullanılmasının yanında çocukların elbiselerini üzerine giydirilen en önemli aksesuarlardan biri olmaktadır. Ebeveynler kız ya da erkek çocuklarına farklı model ve renkte çocuk yeleklerini gömleklerinin üzerine giydirerek çocuklarını soğuğa karşı korumanın yanında onların daha şık görünmesine yardımcı olmaktadır.

Çocuk yeleği yapılışında dikkat edilen hususlar:

Çocuk Yeleği Yapılışı sürecinde en önemli unsur çocuklara örülecek bu yeleklerin modelinin ve bu yelekte kullanılacak rengin belirlenmesidir. İnsanlar ve özellikle anane ve babaanneler torunlarına örecekleri ve onlara yakışacak yeleğin modelini ve rengini belirlemekte yelek örme sürecini başlatmaktadırlar.

Daha sonra yapacakları veya örecekleri çocuk yeleğinin renklerini taşıyan ip ve yeleği örmeyi sağlayan miller almakta ve çocuk yeleğini örmeye başlamaktadırlar. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta çocuğa örülecek modelin çocuğun vücuduna uygun olabilmesinde çocuğun vücut ölçülerini göz önünde bulundurulmasıdır. Aksi durumlarda çocuklara örülen yelen büyük veya küçük olacak ve çocuklar bu yeleği giyemeyecektir.

Çocuklara yelek örmeye başlandığında miller yardımı ile ilmek atılmakta ve bu ilmeğin sayısı yeleğin büyüklüğünü belirlemede kullanılmaktadır. Örneğin çocuğun vücudu başlangıçta çocuk yeleği örecek kişi tarafından ölçülmekte ve bu ölçüme göre çocuk yeleğini başlarken atılacak ilmek sayısı belirlenmektedir.

Yelek yapma veya örme işlemi yapılırken fazla ilmek veya modeli yanış örüldüğü zaman örülen yer sökülmek zorunda kalmakta ve tekrar sökülen yerler örülmektedir. Bazı durumlarda hediye olarak örülen veya yapılan yelekler sahibine uymamakta ve bunun sonucunda bu yelekler küçültme veya büyütme yapılarak giyilmeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir